Encopirin

tabletki powlekane dojelitowe

 

Encopirin

Skład: Acidum acetylolosalicylum
(kwas acetylosalicylowy)

 

Działanie: Hamuje agregację płytek krwi, obniżając przez to krzepliwość krwi. Działa przeciwzapalnie, przeciwgorączkowo i przeciwbólowo. Tabletki powlekane nie rozpadają się w kwaśnym soku żołądkowym lecz w środowisku obojętnym lub zasadowym dwunastnicy, co pozwala wyeliminować drażniące działanie kwasu acetylosalicylowego na błonę śluzową żołądka.

 

Wskazania: Przeziębienia, grypa, stany gorączkowe. Leczenie przewlekłe bólu i stanów zapalnych np. w reumatoidalnym zapaleniu stawów, młodzieńczym zapaleniu stawów, toczniu rumieniowatym układowym, chorobie zwyrodnieniowej stawów, zespole Reitera i w zmianach okołostawowych. Łagodne i słabo nasilone bóle zębów, głowy i menstruacyjne.

 

W profilaktyce: Hamowanie agregacji płytek krwi u chorych ze świeżym zawałem serca z niestabilną chorobą wieńcową, w zapobieganiu powtórnemu zawałowi serca, napadów przejściowego niedokrwienia i udarów mózgu, po wszczepieniu pomostów arterialno-wieńcowych w zapobieganiu zakrzepicy żylnej i zatorowi płuc.

 

Dawkowanie: Jeśli lekarz nie przepisze inaczej stosuje się następująco: przeciwbólowo i przeciwgorączkowo: 1 tabletka co 4 godziny, lub 1 do 2 tabletek co 6 godzin. W celu zahamowania agregacji płytek 1 tabletka codziennie lub co drugi dzień. W zapobieganiu zakrzepicy żylnej i zatorowi płuc do 1000 mg na dobę.

 

Przeciwskazania: Nadwrażliwość na salicylany. Nie stosować u dzieci do lat 12 bez kosultacji z lekarzem, zwłaszcza w przypadku zakażeń wirusowych (ospy wietrznej) z powodu niebezpieczeństwa wystąpienia zespołu Reyena. Ciąża.

« pokaż wszystkie leki OTC